Jdi na obsah Jdi na menu
 


Leonardo DaVinci

27. 1. 2007

Leonardo DaVinci

Leonardo DaVinci (15.4. 1452- 2.5. 1519)

Davinciho kresba

Narodil se jako nemanželský syn ve Vinci u Florencie.
Byl to všestranný člověk. Zabýval se dějinami země, vodními stavbami, studoval let ptáků, krevní oběh, stanovil fyzikální, biologické, optické, matematické zákony. Jako první stanovil zákon tíže, zákon o zachování síly, ještě před Galileim vysvětlil pád těles, vysvětlil i vznik mraků, děště a blesku. Vynalezl hoblovací stroj, pilu na řezání kamene, čerpadlo, stroj na řezání závitů, stroj k praní, cylindr na lampu, tkalcovské stroje, stroj na broušení šicích jehel, létající stroje atd....
Zabýval se ale hlavně malířstvím. Své vynálezy si kreslil. Střádal si i různé materiály o biologii. Z těch chtěl udělat velkou encyklopedii, ale to už bohužel nestihl.
Jeho obrazy se jmenují Dáma s hranostajem, Madona ve skalách, Jan Křtitel, Madona s karafiátem. Jeho nejslavnější obraz je však Mona Lisa (Podobizna dámy 1503- 1505). Je uložena Louvru v Paříži.

Jako čtrnáctiletý hoch se dostal do učení alchymisty a matematika Verochia, který měl vliv na rozvoj jeho všestrannosti. Verochio mu dovolil na jeden ze svých obrazů namalovat anděla. Už tady se projevil DaVinciho talent. Jeho obrazy:

Mona Lisa

Podobizna dámy s hranostajem

DaVinciho karikatura

TOPlist

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář